דילוג לתוכן העמוד ←

יורם רוזוב: נופים ואבני דרך

תערוכה עבודות משתי סדרות בהתהוות: "נופים", מ־1983, ו"אבני דרך"
מ־2003. תכני יצירתו של יורם רוזוב (נ' חדרה, 1938), שורשיהם באתוס הארצישראלי, הציוני, והמשכם בהתפוררות החלום במציאות העכשווית. הריאליזם הפלסטי, האשלייתי, והנפחיות העשירה בטקסטורות ובצבעוניות עזה, מאורגנים בקומפוזיציות בארוקיות מורכבות. לריבוי הפרטים הציוריים מתלוות נגיעות של מלודרמטיות וקיטש, המנוגדות לטעם הרווח.
המקטעים הציוריים הנקודתיים הם ציוני דרך בחייו של רוזוב: מימי ילדותו, בינות לפרדסי חדרה וסביבתה, ועד להתנסויותיו במוסדות המכוננים של הישראליוּת – ההתיישבות העובדת, הצבא, בצלאל, המלחמות, וכן מסעותיו בעולם. נקודת המוצא היא סביבתו היומיומית, וממנה הוא מתרחב אל מציאויות סבוכות באמצעות הסמלה או דרך תיאורים של נופים רחוקים (אפריקה, טוסקנה) או טעונים (חברון, צברים).
תהליך הכרסום והשבר של החלום הציוני מתגלם כבר בתיאורי הטייסים, החיילים והמלחמות שהופיעו בציורים המוקדמים, ומתפתח בתיאורי הסדקים בקירות והמחסומים. בד בבד ניכר החיפוש של האמן אחר משהו שונה, נעלם, נרחב יותר.

התערוכה והקטלוג בחסות טבע ובסיוע כימיקלים לישראל, כלל תעשיות ביוטכנולוגיה בע"מ, ברקליס קפיטל, פרטנר תקשורת, דן רכב ותחבורה, ד.ר.ת בע"מ (אוויס ישראל)

עוד תערוכות

ג׳ף קונס: ערך מוחלט / מאוסף מרי וחוזה מוגרבי ←
ויליאם קנטרידג׳: ביתר מתיקות נגנו את הריקוד ←
קרן רוסו: תולדות העתיד הקרוב ←
רייצ'ל מקלין: Spite Your Face ←