חינוך לאמנות

תכניות חינוכיות במוזיאון

פרויקט 'דרך האמנות לשלום'

פרויקט 'דרך האמנות לשלום'

 

מאז ומתמיד שׂם לעצמו מוזיאון תל אביב לאמנות למטרה לטפח ולעודד שיתוף פעולה בין ערבים ויהודים. אנו מאמינים שבכוחו של מפגש בין חברי הקהילות לצמצם דעות קדומות ולמנוע אפליה, וכי השפה האוניברסלית של האמנות יכולה לסייע בבניית מערכות יחסים בריאות בין יהודים וערבים. ואכן, המפגשים בין ילדים ערבים ויהודים במוזיאון מעודדים אווירה של יצירתיות וקבלה הדדית.
השנה יזמה מחלקת החינוך מספר פרויקטים במסגרת זו של שיתוף פעולה, ביניהם פרויקט טעימת אמנות במוזיאון – תכנית המבוססת על ביקורים חד-פעמיים של ילדים יהודים וערבים במוזיאון תל אביב לאמנות. הילדים מגיעים מאזורי הפריפריה דוגמת: כפר קרע, דלית-אל-כרמל, נצרת ורהט. עבור מרביתם, זהו הביקור הראשון בחייהם במוזיאון.
תוכנית נוספת, צעדים ראשונים בדרך האמנות, היא יוזמה המיועדת לגני ילדים יהודיים וערביים ברחבי הארץ. כל גן ילדים משתתף בארבעה מפגשים במהלך שנת הלימודים, וכל מפגש כולל יום שלם של פעילויות אמנות במוזיאון, כולל סיור מודרך, פעילויות בגלריות השונות, וסדנה פעילה.
הפרויקט צייר לי שלום מותאם לילדים ערבים ויהודים שמבקרים במוזיאון ומשתתפים בפעילויות שונות הקשורות לאמנות. עם הזמן, רוכשים הילדים כלים לבניית מערכות יחסים וקשרים חברתיים. העניין שלהם בתוכנית מנוצל כדי לסייע להם לגשר על הבדלים של שפה ותרבות.
הפרויקט דרך האמנות לשלום כולל גם הוא מפגשים בין ילדים ערבים ויהודים, אך הפעם בליווי ההורים. אין ספק שהנוכחות של ההורים משרה אווירה נינוחה יותר על חלק מהילדים, שעשויים להירתע מן המפגש הראשוני. אנו מאמינים שהשתתפות ההורים בפרויקט 'דרך האמנות לשלום' חיונית ומחזקת בבית את המסרים המועברים באווירת המוזיאון.
בנוסף, מציע הפרויקט קורסים במרכז מאירהוף לחינוך לאמנות, שבהם יכולים ילדים יהודים וערבים להשתתף בשיעורי פיסול וציור במהלך השנה. האוספים והתערוכות במוזיאון משמשים מקור השראה ודרבון יצירתי. עבור רבים מהמשתתפים, מהווים הביקורים במוזיאון מפגש ראשוני עם סביבה אמנותית ועם ילדים מהקהילה השכנה. מתוך כך נפתח בפני הילדים חלון הזדמנויות נדיר להציץ, ואף ליטול חלק, בעולם שונה מהמוכר להם.

למצגת

 

  

     חזרה