אירועים מיוחדים

כרטיסים בקופת המוזיאון

03-6077020

בשעות  21.00-14.00 

 

אשכנזי זה שם מזרחי

יום ראשון 16 פברואר 2020

20:30 - 21:30

אירועים מיוחדים

אנסמבל כאן

יצירה ובימוי: שי ג’ברי-אשכנזי

שחקנים יוצרים: שיר אברמוב, ליאור גלרון/ דור אוחיון בר-נתן, מיכאל גמליאל, אסף מרון

דרמטורגיה: עידו בורנשטיין | ליווי אמנותי: שלמה פלסנר | מוסיקה: קובי ויטמן

במה ותאורה: איריס מועלם | עיצוב תלבושות: צפריר כץ | ע.במאי: צפריר כץ

יעוץ תנועתי: מרילי בן שיטרית | הפקה: שני קינסטלר | מנהלת אנסמבל כאן: נילי ממן

 

אשכנזי זה שם מזרחי הוא תיאטרון דוקומנטרי שנולד בחדר חזרות. הבמאי, שי ג'יברי-אשכנזי, אסף ארבעה שחקנים כמותו, שנולדו להורים אחד ממזרח ואחד ממערב. כאלה שהם חצי-חצי. יחד הם חלקו חוויות עבר מכוננות וסיפורי ילדות, נגעו בעושר, במורכבות ובכאב של להיות חצויים בין שני עולמות.

 

רק ליהודים מותר לספר בדיחות שואה בלי לצאת אנטישמים. באופן דומה, גם יוצרי ההצגה, שחיו את השסע העדתי, את הקיפוח אבל גם את ההתנשאות, מכירים על בשרם מהי גזענות ובושה. להם מותר להיות לא פוליטיקלי קורקט. ואם זה נעשה בהומור – אז גם הקהל יכול להקשיב, להזדהות, להיפתח.

אשכנזי הוא שם מזרחי מנסה לתהות אחר זהות. השחקנים מביאים לבמה את עצמם, את המורכבות של להיות גם וגם, ובעיקר את הקונפליקט בין איך אתה נראה ונתפס, למה שאתה מרגיש. תוצאות המאבק הזה הן היכולת להגדרה עצמית. השאלה האם אפשר לחיות בשלום עם שני הקטבים, מזרח ואשכנז, נותרת פתוחה.

 

החומרים במופע נובעים מתוך חוויות חיים, חוויות של הסתרה ובושה. כוחם של וידויים, היוצאים מהמקום האפל, מהפצע, נעוץ ביכולת הזדהות שהם מספקים לקהל. גם כשזה בלתי נסבל, הכאב, השנאה המופנמת, ההכחשה ושנות ההסתרה, הופכים את הוידוי לכזה המאפשר הקשבה, אולי אפילו מעורר אמפטיה. אנחנו מקווים שכך יוכל גם הצופה לגעת במקום הפחות מדובר, לאוורר אותו ולהישיר מבט אל פרצופו של השד העדתי.

 

חזרה