אירועים מיוחדים

כרטיסים בקופת המוזיאון

03-6077020

בשעות  21.00-14.00 

 

המשפחה והעיר

יום שני 23 דצמבר 2019

19:30 - 20:30

אירועים מיוחדים

שרון אס

השנה בסמינר שלנו "נפלוש" לשני סיפורי משפחה מרכזיים לדרמה היוונית: סיפור ה"אוריסטיאה" וסיפורה של העיר תביי שכרוך באל דיוניסוס ובמשפחה של אדיפוס, בית לבדקוס.

בסמסטר א' נקרא אוריסטיאה אחרת - לא הטרילוגיה של אייסכילוס הנושאת שם זה. תחת זאת נעקוב אחר השתלשלות יחסי האלימות והנאמנות של בית אטראוס שאחראי לפריצת מלחמת טרויה - עד לשוך האלימות הזו עם התקבלותו של אורסטס, בנו של אגממנון, אל העיר, דרך שלושת הטרגיקונים.

נתחיל ב"אגממנון" של אייסכילוס - פרשת נקמתה של קליטמנסטרה באגממנון עם חזרתו לעיר ארגוס לאחר מלחמת טרויה. נעבור ל"אלקטרה" המצמרר של סופוקלס - מחזה שמגולל את קשירת הקשר ורצח האם קליטמנסטרה על ידי ילדיה, אלקטרה ואורסטס. ונחתום ב"אורסטס" לאוריפידס - טרגדיה משונה בה מנסה המחזאי ליישב אלימות במשפחה באופן כמעט פארודי.

בסמסטר ב' נתרכז בעיקר בסיפור העיר תביי, שבדמיון האתונאי, היתה מרחב לשבירת של כל חוק קדוש (מגילוי עריות ועד בזיון המתים) (מה שהיוונים כינו "תמיס"). נפתח בסיפור הקדשתה של תביי לאל דיוניסוס - "הבקכות" לאוריפידס. נעבור ל"שבעה נגד תביי" של אייסכילוס - סיפור מלחמת השליטה של בניו של אדיפוס על תביי. ונחתום את הקריאה בטרגדיה ב"אנטיגונה" לסופוקלס - נסיונה של אנטיגונה לשקם את יחסי המשפחה והעיר דרך קבורת המת. 

את סמסטר ב' נחתום בקריאה של הקומדיה "הצפרדעים" לאריסטופנס - קומדיה מבריקה בה האל דיוניסוס מבקש להעלות מהמתים את הטרגיקון המוכשר ביותר על מנת להציל את הדמוקרטיה האתונאית. קומדיה שמבשרת את מות הטרגדיה.

 

שרון אָס בוגרת החוג ללימודים קלאסיים, ובעלת תואר שני בתכנית ללימודי דתות באוניברסיטת תל אביב. פירסמה עד כה שישה ספרים. האחרון שבהם "היום שאחרי: על פרידתו של סופוקלס מהשירה" ראה אור ב 2018.
ספר שירים חדש "המגרפה" עתיד לראות אור בחודשים הקרובים.
כלת פרס עמיח ופרס ביאליק לשירה.

חזרה