אירועים מיוחדים

כרטיסים בקופת המוזיאון

03-6077020

בשעות  21.00-14.00 

 

כן

יום שבת 09 ינואר 2016

21:00 - 22:00

אירועים מיוחדים

מאי זרחי

כן
יצירה ל2 גופים ו2 קולות

העבודה ״כן״ נעה במנעד בין מחול, מוזיקה ווקאלית, פיסול ואומנות פלסטית. העבודה נוצרה במיוחד עבור חלל רפפורט באגף החדש של המוזיאון והיא פרי שיתוף פעולה בין מאי זרחי- כוריאוגרפית ורקדנית שזוהי יצירתה הראשונה בארץ לאחר תקופה ארוכה בגרמניה בה יצרה והופיעה עם שני יוצאי להקת ביל פורסיית במסגרת הקולקטיב ממזה, ומיכל אופנהיים- מלחינה, זמרת, אמנית קול, פרפורמרית, מקימת מקהלת גבעול, יוצרת האלבום פלייליסט ולאחרונה ממשתתפי האופרה רפול והים.

״אנחנו לא צריכות לדבר אותה שפה כדי לנהל שיחה. לכן, אנחנו מסכימות פשוט להקשיב, להגיד כן לרצון הבסיסי שלנו לתקשר עם אחר ולראות לאן זה לוקח אותנו משם״.

העבודה נולדה אחרי שמאי ראתה את מיכל מופיעה בערב שנתי שאוצרת מיכל, בשם "מעגל סירנות" ערב שכולו זמרות שרות א-קפלה.
לאחר מכן הבינו שהשתיים מתעניינות בנושאים קרובים רק שכל אחת נוגעת בהן מתוך נקודות מבט ומדיומים שונים. הדיאלוג הזה משך אותן - באיזה אופן אלמנט מסוים יכול להתגלגל ולעבור טרנספורמציה להיות מגולם בחומר או מדיום אחר. איך דימוי פיזי מתגלגל להיות סאונד, איך החלל שבו ההופעה מתרחשת- חלל רפפורט במוזיאון תל אביב החדש, חלל קפיטריה שמהווה סוג של מעבר וכניסה לחללים אחרים צמודים לו- יכול לעבור טרנספורמציה ולגלות אפשרות של אי של הקשבה והתאספות.

קשה לשייך את העבודה למדיום כזה או אחר ושם בדיוק טמון כוחה. ״כן״ היא עבודה שרוצה לקחת את המצב של ״בין לביניות״ ולהעניק לו את המקום שלו. להיות במנעד שבין מחול למוזיקה, זה לא - לא מחול ולא מוזיקה, אלא זה מקום מדויק שחוגג את האושר של הפגישה והשיחה בין המדיומים.

העבודה נוגעת בנושאים של קרבה ואינטימיות מתוך רצון להנכיח את הגוף, מתוך תחושה שהגוף ביומיום שלנו הולך ונעלם - מול מסכים, בתקשורת במרחק שנעדר בה הגוף הפיזי. עם אמצעים טכניים מינימלים, שתי הפרפורמריות מבקשות מהצופים לשבת במן צורת חצי גורן, כמו סביב מדורה, כמו בהתאספות לריטואל שירה קבוצתית. ובמרחב שנוצר, השתיים קורמות באופן הדרגתי גוף של עבודה, מגובה פני הקרקע שכבה אחר שכבה. הן בוחרות לשאת את אחריות ומשקל פעולותיהן, לתת לקולות שלהן להדהד בחלל הגבוה ולהיות מושפעות מההדהוד, להתרחק ולהתקרב ושוב להתרחק, עד שהתחושה הפיזית נהפכת לדימוי מרוחק וזכור היטב.


מאת: מאי זרחי בשיתוף עם מיכל אופנהיים
תאורה וניהול טכני: יאיר סגל
מלבישה: תמר בן כנען
הפקה: מאי זרחי, פסטיבל צוללן
נוצר במסגרת תכנית 'שהות אמן' בכלים

תודה ל: יעל ונציה, משה שכטר אבשלום, עידו פדר, ענת דניאלי, גיא הגלר
ולכל מי שבאו לצפות בנו במהלך התהליך ושיתפו אותנו בהקשבתם, התבוננתם ותבונתם.

 

צילום: גדי דגון

חזרה