דילוג לתוכן העמוד
ביתן הלנה רובינשטיין, 1959

ביתן הלנה רובינשטיין, 1959

ארכיון מוזיאון תל אביב לאמנות

סמל המוזיאון בשנות ה־60

סמל המוזיאון בשנות ה־60 של המאה ה־20

ארכיון מוזיאון תל אביב לאמנות

ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת־זמננו

בין בית דיזנגוף בשדרות רוטשילד, ששימש כמשכנו הראשון של מוזיאון תל אביב לאמנות, לבין המבנים המרכזיים שלו בשדרות שאול המלך, ניצב ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת־זמננו, הפועל כשלוחה של המוזיאון, ב״מתחם התרבות“ שוקק החיים של תל אביב. המתחם כולל שני מוסדות תרבות מרכזיים נוספים: התיאטרון הלאומי הבימה, והיכל התרבות ע״ש ברונפמן, משכנה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית.

עם התפתחות העיר והעלייה בסטנדרטים של תצוגה מוזיאלית, נוצר צורך להרחיב את חללי התצוגה של בית דיזנגוף. הביתן נועד להחליפו, אך בסיכומו של דבר הובן כי לא ניתן לבנותו בממדים הרצויים לשם כך, וב־1964 הוחלט להקים את הבניין הראשי של המוזיאון בשדרות שאול המלך.

ב־1952 נבחרו האדריכלים זאב רכטר, יעקב רכטר ודב כרמי (שני האחרונים זוכי פרס ישראל לאדריכלות) לתכנן את הביתן, בשטח שהוקצה לו בפינת רחוב דיזנגוף ושדרות תרס״ט. לדברי יעקב רכטר (המצוטט בספר חמישה רגעים: מסלולים באדריכלות מוזיאון תל אביב, 2011, עמ' 72), ״באותם ימים התגבשה בלבי השקפת עולם אדריכלית, שקובעת גישה רציונלית לתכנון המבוסס על מעורבות חברתית וגישה מתחשבת ורגישה לסביבה. [מוזיאון תל אביב הוא] בניין הגון ונאות, בניין שאין בו מה שאין צורך שיהיה בו, בניין השייך למקום שבו נבנה“.

הביתן הצנוע למראה נחנך בינואר 1959 תחת השם ״ביתן הלנה רובינשטיין“, שכן הקמתו התאפשרה הודות לתרומה של קרן הלנה רובינשטיין, מייסדת אימפריית התמרוקים הנודעת. היא כיבדה בנוכחותה את אירוע הפתיחה, לצד ראש העירייה חיים לבנון ואמנים רבים.

התערוכה בעיות השעה בביתן הלנה רובינשטיין, 2017

התערוכה הקבוצתית בעיות השעה בביתן הלנה רובינשטיין, 2017 (אוצר: דורון רבינא)

צילום: אלעד שריג

במשך תריסר שנים, עד חנוכת מבנה הקבע של המוזיאון בשדרות שאול המלך ב־1971, שכנו בבניין זה, בנוסף לחללי התצוגה, גם משרדי המוזיאון וספרייתו. במפלס העליון של הביתן הוצגו במשך שנים רבות חדרי תקופה מיניאטוריים שנתרמו מאוסף הלנה רובינשטיין, וכן אוסף כלי זכוכית. בסוף שנות השמונים שונה שם הבניין לביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת־זמננו, והוצגו בו תערוכות מתחלפות בכל תחומי האמנות הבינלאומית והישראלית, שמשכו קהל רב.

בתחילת 2019 קיבל המוזיאון תרומה נדיבה מקרן אייל ומרלין עופר, המיועדת לשיפוץ מקיף ויסודי של הביתן, שיתאימו לדרישות מוזיאליות עדכניות. עם סיום החידוש ייקרא המבנה ״בניין אייל עופר לאמנויות“. הביתן ימשיך להשתלב במכלול הפעילות האמנותית והעירונית של מוזיאון תל אביב לאמנות, תוך ניצול מיטבי של מיקומו בכיכר התרבות שבלב ״העיר הלבנה“.

במסגרת שדרוג המבנה ביקשה קרן משפחת אייל ומרילין עופר מהמוזיאון להבטיח, כי תרומתה בעבר של קרן הלנה רובינשטיין תזכה להנצחה.

הלנה רובינשטיין חונכת את הביתן על שמה, בנוכחות ראש העיר חיים לבנון והצייר ראובן רובין, 1959

הלנה רובינשטיין חונכת את הביתן על שמה, בנוכחות ראש העיר חיים לבנון והצייר ראובן רובין, 1959

צילום: פריץ כהן
אוסף התצלומים הלאומי, ירושלים

עוד במבנים ואדריכלות

עוד אודות המוזיאון