חינוך לאמנות

תכניות חינוכיות במוזיאון

הדרכות לבתי-ספר

הדרכות לבתי-ספר

סיורים מודרכים באוספי המוזיאון ובתערוכות המתחלפות, מועברים על ידי מדריכי המוזיאון ומותאמים לגיל המשתתפים. אורך הסיור: שעה.

 

לטעום מוזיאון

הדרכה חד-פעמית חווייתית באוספי המוזיאון או בתערוכה חדשה. 
משך ההדרכה שעה.
עלות הביקור: 25 ₪ דמי כניסה לתלמיד, בתוספת ₪190 הדרכה לכיתה 
לתושבי תל אביב-יפו: 180₪ לכיתה
 

יום מוזיאון

יום מוזיאון – בוקר של פעילות המוקדש לנושא אחד. הפעילות כוללת הדרכה וסדנה להמחשת תהליך העבודה. משך כל מפגש שלוש שעות. 

לפירוט הסדנאות:

סדנת פיסול רך – יצירת פסלים מחומרים כמו סיבים, אריגים וחוטים
סדנת הדפס מונוטייפ – תרגול טכניקת ההדפס המאפשרת חוויה שונה וחד פעמית עם תוצאה מפתיעה
סדנת סטוריבורד – המחשה גרפית של סיפור באמצעות ציורים ורישומים על גבי שולחן אור

סדנת פיסול בתחבושות גבס – סדנת פיסול בתחבושות גבס: יצירת פסל לבן על גבי מעמד עץ
סדנת ליבוד – ציור צבעוני באמצעות דחיסה בתנועה של סיבי צמר
סדנת "גרפי/ טיפוגרפי" – יצירה גרפית המשלבת שימוש בשפה באמצעות שבלונות וספוגים

סדנת הדפס רשת – טכניקת הדפוס הידועה של אמנות הפופ-ארט

סדנת ציור בגריד – הבסיס ליצירת תמונה ריאליסטית בעלת פרופורציות נכונות. ציור במונוכרום (צבע אחד)
סדנת הדפס טביעת אצבע – הדפסת יצירה עשויה מטביעות אצבע על גבי נייר באמצעות מכבש
סדנת יצירה חברתית – סדנה מונחית המשלבת תרומות יצירתיות מכל המשתתפים לכדי עבודה אחת

תחריט (דפוס שקע) – שימוש בטכניקת הדפס קדומה המתבססת על החוק הפיזיקלי של דחייה בין מים לשמן תוך שימוש במכבש דפוס

עלות הביקור: 47 ₪ לתלמיד
 

מופע וסיור

מופע גלריה – יצירות מתעוררות לחיים במופע חווייתי של שני שחקנים. המופע משולב בהדרכה. משך מופע והדרכה הוא שעתיים.
עלות הביקור: 2180 ₪ ל-60 תלמידים (כל ילד נוסף 38 ₪) 

 

הרצאה וסיור

 בוקר של פעילות במוזיאון. ניתן לתאם נושא בשילוב ובהתאמה לתכנית הלימוד בבית-הספר. הפעילות כוללת הרצאה וסיור. משך המפגש שעתיים.
מחיר הרצאה וסיור : 440 ₪ +25 ₪ דמי כניסה לתלמיד
לתושבי תל-אביב-יפו: 430 ₪ +25 ₪ דמי כניסה לתלמיד 

 

בית ספר יסודי (א' - ג')  

דיוקן זה מדויק? נעקוב אחר דיוקנאות מתקופות שונות המספרות את סיפורן. נראה מהו הדיוקן ומה ניתן ללמוד ממנו על הדמות, על האמן ועל התקופה שבה הוא נוצר.

קו פוגש כתם - מה עושים בפעם הראשונה במוזיאון? איך מתחילים לקרוא ציור? נערוך היכרות עם מרכיבי היסוד של הציור: קו, צורה, כתם וקומפוזיציה, נתבונן ביצירות שונות ונחקור את מרכיביו של הציור.

תו קו וצבע - איך מציירים צלילים? איך שומעים אמנות? נעקוב אחר הקשר בין מוזיקה ליצירות אמנות. נסייר בין יצירות המופת של המוזיאון ונבחן כיצד המוזיקה באה לידי ביטוי אצל אמנים שונים בתקופות שונות.

 

כיתות ד'- ו'

היה היה - לכל דמות ביצירה יש סיפור שהיא תשמח לספר. באמצעות הסיפור יוצאים הילדים למסע בין תקופות, ארצות וסגנונות שונים באמנות ומגלים את עולמן המופלא של הדמויות המוצגות על קירות המוזיאון.

תנועה בתמונה - איך מתארים תנועה על נייר? אילו תנועות יש באמנות? האם אפשר לעקוב אחר משיכות המכחול של אמנים? מסע בעקבות תנועה ומחוות באמנות הפלסטית. בהדרכה נעקוב אחר יצירות הכוללות תנועה, יצירות המייצרות תנועה ויצירות שדורשות מהצופה לנוע.

מה ישראלי באמנות ישראלית? מהי אמנות ישראלית? מה הופך אותה לכזאת? האם ישנם מוטיבים מרכזיים שניתן למצוא אצל אמנים שונים? ההדרכה תתקיים באוסף האמנות הישראלית של המוזיאון. נתבונן בנוף המשתנה עם התקופות, ונבחין בין אמנים שונים המתייחסים לאותו הנושא.

כחומר ביד היוצר - מסע המשלב התבוננות ומחקר אחר טכניקות אמנות שונות. מרישום ומשיכת מכחול ועד קולאז', אסמבלאז', צילום ווידאו ארט. נבין מה היא כל טכניקה וכיצד משתמשים בה אמנים בתקופות שונות.


חט"ב ז'- ט'

בעקבות אמן ישראלי - האם קיימים מוטיבים מרכזיים שניתן למצוא אצל אמנים שונים? ומהם הדברים אותם בוחרים אמנים ישראלים להציג בעבודתם? ההדרכה תתקיים באוסף האמנות הישראלית של המוזיאון ותתמקד בהבדלים בין התקופות השונות בדגש על אמנות עכשווית.

על אוספים ואספנים - סיור תמטי בין אוספי המוזיאון שבמהלכו נבחן את תפקיד המוזיאון, מה מוצג בו, מהם אוספי המוזיאון, כיצד נבנה אוסף ומי בוחר מה מוצג.

שיחה בתערוכה - סיור באחת מהתערוכות המתחלפות במוזיאון. ההדרכה תלווה בשאלות ותותאם לגיל המשתתפים.

מדיוקן לסלפי - מהו דיוקן ומה ניתן ללמוד ממנו על הדמות, על האמן, ועל תקופה שבה הוא נוצר? נעקוב אחר דיוקנאות של אמנים, נדון בתיאור עצמי, באופן שבו בוחר אדם להציג את עצמו: בציור, בחפצים שנמצאים סביבו ובכל מה שקשור לעולמו.

אני והחבר'ה - סיור בעקבות קבוצות אמנים אשר מושפעים זה מזה ומשפיעים זה על זה. נתבונן באמנים שיוצרים יחד ובאמנים שיוצרים בעקבות אמנים שקדמו להם. נדבר על ההשראה ועל ההשפעה האמנותית הניכרת בציוריהם ועל תערוכות משותפות.

 

תיכון י'-יב'
ממשיכת מכחול לוידאו ארט - סיור מודרך בעקבות תנועות העובר בין אוספי הקבע ובתערוכות המתחלפות וסוקר יצירות מאמנות פלסטית ועד לאמנות וידאו. נדון באופן הייצוג המשתנה של תנועה באמנות במהלך השנים עד וידאו ארט המציג תנועה על מסך ורגעים קפואים בעלי משמעות.

שיחה בגלריה - סיור באחת מהתערוכות המתחלפות במוזיאון. ההדרכה תלווה בשאלות ותותאם לגיל המשתתפים.

אמנות וחברה - ההדרכה תעסוק בנושאים חברתיים, בהתייחסותם של אמנים לנושאים חברתיים ובניסיון של כל אמן להגיב לסביבה שבה הוא חי, לבקר אותה או להעצים אירועים מסוימים. נלמד לפתח חשיבה ביקורתית כלפי יצירות האמנות.

בעקבות אמן ישראלי - האם קיימים מוטיבים מרכזיים שניתן למצוא אצל אמנים שונים? ומהם הדברים אותם בוחרים אמנים ישראלים להציג בעבודתם? ההדרכה תתקיים באוסף האמנות הישראלית של המוזיאון ותתמקד בהבדלים בין התקופות השונות בדגש על אמנות עכשווית.

שקט מצלמים! מסע בעקבות המצאת המצלמה: פני האמנות טרום המצאתה ואחריה. נבחן את השפעות המצלמה הרבות ונבקר בתערוכת צילום הבוחנת את המצלמה כמדיום אמנותי המשפיע ומושפע מאמנות פלסטית.
 

     חזרה