דילוג לתוכן העמוד

שיעורי בית / מדריך מוזיקלי לשלום בית בימי משבר / מאת אורי עגנון

שיעורי בית היא יצירה מוזיקלית־תיאטרלית לארבעה שחקנים עם אלקטרוניקה חיה. בין הצגה, קונצרט ופרפורמנס, העבודה חוקרת את השיח הפוליטי הישראלי, ושואלת איך אפשר לטוות עתיד מקרעי עבר, מהווה מקוטב ומעתיד נתון במחלוקת. הטקסט מבוסס על כתבות, ראיונות וטוקבקים שהתפרסמו בתקשורת הישראלית בשנתיים האחרונות, והיצירה מבטאת את הקיטוב, ההתפזרות והאין־אונים של העידן שלנו, ובו־זמנית את תחושת הדחיפות שבו. דרך עריכה ועיבוד מדויקים נולדת מהטקסטים הדוקומנטריים הללו דרמה מורכבת, כואבת, הזויה.

התנאי: לא מדברים על פוליטיקה. ארבע דמויות מתכנסות מרחבי הארץ ומהגולה, כדי להרגיש שלמרות הכול הן משפחה. אבל המציאות מסרבת להרכין ראש לרצון לשלום בית. הדמויות נדרשות שוב ושוב לנסח את עמדותיהן, לרקום את הסיפורים שלהן בתוך נרטיבים קולקטיביים, ולתרגם את דברי האחרות כך שיתאימו לכסת הטלאים שתחתיה הן מתכסות.

במרכז היצירה עומד שולחן שהוא כלי נגינה. מערכת חיישנים שעוצבה במיוחד עבור היצירה, קושרת כל אחד מכלי האוכל לסאונדים שונים. כשהכלים מונחים על המפה הלבנה נשמעת דממה דרוכה, כל רגע משהו יכול לפרוץ, כל תנועה פותחת עולם שלם. במקצבים מדויקים ובעזרת עיבוד אלקטרוני חי שמופעל באמצעות הפעולות המשחקיות, היצירה נעה בין רעש להרמוניה, בין הצלילים של התת־מודע למוזיקה של הפעולה המשותפת.

היצירה היא פרק שני בטרילוגיה של יצירות תיאטרון מוזיקליות המבוססות על טקסטים דוקומנטריים מהחיים בארץ. קדמה לה האופרה ״בעיות מילוליות״ שהייתה מורכבת כולה מקטעים מתוך ספרי לימוד ישראליים.

קונספט, טקסט ומוזיקה: אורי עגנון בימוי ודרמטורגיה: אילאיל לב כנען עיצוב תאורה: יהונתן גורפיל צילום: יואב טבקמן עיצוב גרפי: נועה פינקלשטיין ייעוץ טכנולוגי: אוליבר סלווד בהשתתפות: ליר כץ, נעמה מנור, בוניאל עפרי, עומר פרלמן שטריקס

היצירה מועלית בתמיכת מפעל הפיס לתרבות ואומנות