דילוג לתוכן העמוד

העתיד, 2014 אלמגרין ודראגסט

העתיד (2014) מאת צמד האמנים אלמגרין ודראגסט היא עבודה שפתוחה לפרשנויות חדשות בהתאם לזמן ולמקום הצבתה. למעשה, הכותרת מלאת הפאתוס והאירוניה מניעה קריאות משתנות בהתאם למצב הרוח האישי של הצופה ולמצבו של העולם בכל רגע נתון.

העבודה הוצגה במוזיאון תל אביב לאמנות במסגרת תערוכתם של אלמגרין ודראגסט, "מבנים חסרי כוח", שהתקיימה ב־2016, ואז ניתן היה לראות אותה רק באופן חלקי, שכן העתק עשוי בטון של חומת ברלין, בגובה שלושה מטרים ושישים סנטימטרים, הסתיר את חלקה התחתון.

עכשיו, לראשונה, ניתן יהיה לראות את העתיד בשלמותו, ברגע שבו עתידו של העולם אפוף באי־ודאות. העבודה מורכבת ממבנה מתכת דמוי מדרגות חירום, מהסוג שנפוץ בצידם האחורי של בתי מגורים בניו־יורק ובערים אמריקאיות אחרות, ועליו יושב נער, לבוש בג'ינס ובברדס, רגליו משתלשלות באוויר. אפשר לדמיין אותו כמשתתף בסצינה של סרט, אחד מאינספור סרטים אמריקאיים שבהם מדרגות החירום מהוות תפאורה להתרחשות כלשהי. הוא מביט מטה, מהורהר, מכונס בעצמו, פגיע ומכיל בתוכו את כל האפשרויות הגלומות בעתיד, שלו ובכלל. הקהל הישראלי, שראה את הנער מאחורי חומת ברלין, יכול להתנחם לפחות בידיעה שגם חומות נופלות, ושהעתיד צופן גם שינויים לטובה.

מיכאל אלמגרין (נ' 1961, קופנהגן, דנמרק) ואינגר דראגסט (נ' 1969, טרונדהיים, נורבגיה) הם מצמדי האמנים המפורסמים ביותר הפועלים היום בעולם. הם עובדים יחד החל ב־1995, וחיים בברלין מ־1997. העבודות שלהם, הנעות בין מיצבי ענק להתערבויות מפתיעות בתוך מוזיאונים, הן בעלות אופי מושגי ובה בעת מכילות היבטים ביוגרפיים. אופן הפעולה של הצמד שואל, במובנים רבים, מאפיינים של מלאכת אוצרות.

השניים הציגו תערוכות יחיד רבות והשתתפו בתערוכות קבוצתיות מרכזיות ברחבי העולם. בין תערוכותיהם הבולטות: "האספנים" מ־2009 בביתן הנורדי ובביתן הדני, הסמוכים זה לזה, בביאנלה ה־53 של ונציה; ב־2010 הציגו את התערוכה “Celebrity: The One & The Many” ב־ZKM, Center for Art and Media, קרלסרוהה, גרמניה; ב־2013 הציגו את "מחר" במוזיאון ויקטוריה ואלברט, לונדון; ב־2015 העלו את “PLATEAU” במוזיאון סמסונג לאמנות, סיאול; ב־2017 אצרו את הביאנלה ה־15 באיסטנבול; וב־2018 הציגו תערוכה בגלריה וייטצ'אפל בלונדון. ב־2021 מתוכננת תערוכה שלהם בפונדציונה פראדה, מילאנו.

העבודה נרכשה באדיבות the New Carlsberg Foundation והידידים הבריטים של מוזיאונים לאמנות בישראל

הידידים הבריטים של מוזיאונים לאמנות בישראל

עוד תערוכות

דמיון חומרי: מרכז הכובד / אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון
היסטוריה של יופי: חדרי המיניאטורות של הלנה רובינשטיין
אמנות מודרנית
אמנות אירופית במאות ה־16–19