דילוג לתוכן העמוד

איליה ואמיליה קבקוב: כיצד להשתפר

איליה ואמיליה קבקוב ידועים בעיקר בזכות ה״מיצבים הטוטאליים״ השאפתניים שלהם — מעין תפאורות אוטונומיות המוצבות בתוך חללי התצוגה המוזיאליים ומורכבות מאלמנטים אדריכליים בשילוב עם ציורים. המיצבים מאפשרים לצופה התנסות ישירה ובלתי אמצעית עם מציאות אחרת, השאובה במידה רבה מחיי היומיום בברית־המועצות הפוסט־סטליניסטית.

ביצירתם של הקבקובים נבחן מצבו החברתי של היחיד במציאות מורכבת של חיים תחת משטר טוטליטרי. העשייה האמנותית בהקשר זה חדורה רוח אוטופית סוחפת, כמפלט מחיי היומיום.

איליה ואמיליה פעלו כצמד אמנותי מביתם בלונג-איילנד, ניו יורק, מ-1989 עד מותו של איליה במאי 2023.

המיצב כיצד להשתפר (1999) הוצג כחלק מהתערוכה איליה ואמיליה קבקוב: מחר נמריא במוזיאון ונתרם לאוסף המוזיאון על ידי האמנים.

"כיצד להשתפר, להיעשות אדם טוב יותר, חביב יותר, נעים יותר? השאלה הזאת – כיצד להיפטר מפגמי האופי שלך ומשיגיונותיך – נדונה לאורך הדורות על־ידי מורליסטים, פילוסופים ותיאולוגים. יש הסבורים ששיפור עצמי יושג באמצעות שינוי ה”אני” הפנימי, אחדים מאמינים ששמירה אדוקה על חוקי הדת והמוסר תסייע בכך, ואחרים ממליצים על התנזרות מפיתויי העולם הזה. אז אני גיליתי דרך שונה להשגת המבוקש.

הכנתי לי שתי כנפיים מבד לבן וחגורות עור משומשות, לרכיסת הכנפיים על גבי. לאחר שנעלתי את הדלת והסתגרתי בחדרי, עטיתי את הכנפיים ושקעתי בעיסוקי הרגילים, וכעבור שעתיים הסרתי את הכנפיים. בערב חזרתי על ההליך פעם נוספת.

עד מהרה היה לכך אפקט חיובי על אופיי, והתחלתי לספר על ההמצאה לחברים ולקרובי משפחה. בערמומיות מסוימת, ליתר ביטחון, אמרתי שהתוודעתי לרעיון בכתב־עת מדעי." — איליה קבקוב

עוד תערוכות

אחוז בכל היקר
מוחמד אבו סאלמה: אֶשֶׁד
תיאטרון החיות
רואים ירוק רואים שקוף