דילוג לתוכן העמוד

שמי הוא מריאן

התערוכה "שמי הוא מריאן" — רטרוספקטיבה המְזמנת מפגש מחודש עם גוף העבודות המטלטל של מריאן ס' מריאן (פנחס בורשטין, 1977-1927) — עוקבת אחר מסע חייו ויצירתו בין פולין, אושוויץ, ירושלים, פריז וניו-יורק.

מריאן מוערך כיום כאחד מחשובי האמנים העוסקים בגורל האדם במחצית השנייה של המאה ה־20. לאחר השואה הגיע לבדו לארץ־ישראל ולמד שלוש שנים בבצלאל בירושלים. ב־1950 עקר לפריז, ושם דרך כוכבו כצייר אקספרסיבי בעל שפה ייחודית. בשנות ה־60 עבר לניו-יורק והשתלב בסצנת האמנות של דור הביט. במהלך ארבעה עשורים של עשייה קדחתנית גיבש לעצמו שפה מובהקת בציור, רישום, פיסול וקולנוע, עד מותו בטרם עת בגיל חמישים, בסטודיו שלו במלון צ'לסי.

זו התערוכה המקיפה השנייה של מריאן במוזיאון תל אביב לאמנות (הראשונה נפתחה ב־1979, שנתיים לאחר מותו), והיא מחזירה לזיכרון את אחד מן האמנים שפעלו כאן זמן קצר, אך מקומם הראוי בתולדות האמנות המקומית שמור להם.

התערוכה מכילה תכנים שעלולים לא להתאים לכל הצופים.

התערוכה בשיתוף עם המוזיאון לאמנות עכשווית צפון מיאמי (MOCA).

בתמיכתם האדיבה של קרן טרה לאמנות אמריקאית, קרן ברוך ורות רפפורט, ואגודת הידידים הצרפתים של מוזיאון תל אביב לאמנות ומר הרי הברמן.

התערוכה בשיתוף עם המוזיאון לאמנות עכשווית צפון מיאמי (MOCA).
בתמיכתם האדיבה של קרן טרה לאמנות אמריקאית, קרן ברוך ורות רפפורט, אגודת הידידים הצרפתים של מוזיאון תל-אביב לאמנות ומר הרי הברמן

עוד תערוכות

לתפוס רגע חולף: 150 שנה לאימפרסיוניזם
מוחמד אבו סאלמה: אֶשֶׁד
מלחמה ושלום – 50 שנה לסדנת ההדפס ירושלים
אחוז בכל היקר