דילוג לתוכן העמוד

משפחת מוזיאון תל אביב לאמנות, המומה וכואבת את נפילתו בקרב של סרן יפתח יעבץ ז״ל (23), קצין ביחידת מגלן מחטיבת הקומנדו, אשר נפל בקרב תוך הסתערות על מחבלים שחדרו ליישוב נחל עוז שבעוטף עזה.

יפתח, בנה של שירה יעבץ אפל מנהלת מערך קשרי חוץ ואגודת הידידים של המוזיאון, היה ספורטאי מצטיין שהתעקש לשרת ביחידה קרבית.

במכתב סגור שהשאיר להוריו לפני היציאה לפעולה בה עלול היה להיהרג, כתב יפתח:

"הרבה מחשבות מתרוצצות בראש על למה אנחנו, למה עכשיו, למה שם. מתח באוויר, וגם בדיחות שחורות על מי יחזור ומי לא. הרבה דגשים. לעבוד לאט, להיות ערניים, לסרוק כל הזמן. אנחנו יודעים לקראת מה אנחנו באים, האויב מכיר את השטח ומכין לנו הפתעות. עוד מעט נעמוד בשטחי כינוס, בתדריך אחרון לפני יציאה בידיעה ברורה (לפחות לי) שאנחנו יוצאים למבצע שלא כולנו נחזור ממנו. למרות זאת, אני מסתכל אחורה ולצדדים ואני מאוד בטוח בעצמנו. אנחנו חדים, התכוננו היטב, וכבר היינו במרחב הזה כמה פעמים. אני מנסה לדמיין את השעות הקרובות. להוביל את הדבר הזה, להיות שם ראשון בחלק הכי מורכב-זה בדיוק מה שחינכתם אותי לעשות. וכשהמחשבות מעט בורחות, למה אנחנו ולמה עכשיו, על זה אני חושב, ופתאום התשובה ברורה לי מאוד. להילחם על הארץ הזאת, להוביל את היחידה הזו, זאת לא גבורה עילאית – זה סטנדרט. ואם הייתי צריך לפסל מחדש את חיי, לא הייתי משנה דבר. אוהב אתכם".


בימים קשים אלו, המוזיאון מפעיל מיזם חינוכי מיוחד לזכרו של יפתח יעבץ ז"ל, הכולל אלפי ערכות יצירה על שמו, אותן מכין צוות אגף החינוך במוזיאון והן נשלחות מדי יום במהלך המלחמה לילדי עוטף עזה אשר פונו מבתיהם.

מחבקים את שירה אהובתנו ומשפחות יעבץ ואפל ומשתתפים באבלן הכבד של משפחות ההרוגים במלחמה

יהי זכרם ברוך

סרן יפתח יעבץ
חטיבת הקומנדו
קצין ביחידת מגלן
נפל ביום כ"ב בתשרי תשפ"ד (7/10/2023)
בן 23 בנופלו