ספרייה

על הספרייה

 

ספריית מוזיאון תל אביב לאמנות שנוסדה ב־1938, במשכנו הראשון של המוזיאון בבית דיזנגוף שבשדרות רוטשילד, הייתה הראשונה להתמקד באמנות ובכך הקדימה בעשרות שנים את מקבילותיה בארץ. אוסף הספרים הראשוני שלה התבסס על תרומות אישיות. ב־1972, עם המעבר לבניין המוזיאון בשדרות שאול המלך, התרחבה הספרייה והתפתחה בקצב מהיר בזכות מענק מקרן הלנה רובינשטיין. מאז ממשיכה הספרייה להתרחב בזכות תומכים ותורמים פרטיים, ביניהם קרן מרק ריץ' לחינוך, תרבות ורווחה ואגודת הידידים האמריקנים של המוזיאון שבעזרתם רכשה הספרייה ספרים, כתבי עת ומאגרי מידע ממחושבים. ב־2011 עברה הספרייה לבניין החדש של המוזיאון, הבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר, ושמה הוסב לספרייה לאמנות ע"ש מאיר אריסון, תרומת הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון. במשכנה החדש משתרע אוסף הספרים וכתבי העת של הספרייה על פני שתי קומות מרווחות ומוארות באור יום. הספרייה זכתה לריהוט חדיש ומעוצב היוצר סביבת עבודה נוחה ומזמינה לקוראים ולמבקרים. 
באוסף הספרייה כ־75 אלף ספרים, כ־90 כתבי עת מודפסים וכתבי עת אלקטרוניים, אוסף מולטימדיה ומאגרי מידע ממוחשבים. הספרייה ידועה באוסף המקיף שלה בתחומי האמנות השונים – אמנות פלסטית, צילום, אדריכלות ועיצוב. האוסף מתעדכן ומתפתח באמצעות רכש שוטף הודות לתרומתה הנדיבה של הקרן המשפחתית על שם תד אריסון ובאמצעות תכנית חילופי קטלוגים עם מוזיאונים וגלריות בארץ ומוזיאונים חשובים מרחבי העולם וכך מייצג את המחקר בתחום האמנות ואת העשייה האמנותית העכשוויים בישראל ובעולם.

 

אחד מיעדיה המרכזיים של הספרייה הוא תיעוד הפעילות האמנותית בארץ. לשם כך נעשה מאמץ לרכז מגוון חומרים שמתפרסמים בנושא במסגרת המרכז לתיעוד אמנות ישראלית שבספרייה.

 

 

קטלוג הספרייה