דילוג לתוכן העמוד

סינמה־מוזיאון: שישי קולנועי במוזיאון / מרסל דושאן: אמנות האפשר, 2020 / בשיתוף פסטיבל אפוס

המוזיאון שמח להציע לקהל מבקריו ימי שישי תרבותיים במיוחד! בכל יום שישי יוקרנו מיטב הסרטים העוסקים באמנות ותרבות, לאחר הרצאה קצרה מאת אוצרי המוזיאון.

היוזמה היא פרי שיתוף פעולה בין המוזיאון לבין אפוס, הפסטיבל הבין־לאומי לסרטי אמנות ותרבות. חובבי הקולנוע מוזמנים ליהנות מסרטים מרתקים ומעוררי מחשבה מרחבי העולם לצד ביקור בתערוכות של אמני מופת מישראל ומחו"ל.

* כרטיס לסרט כולל גם כניסה לתערוכות במוזיאון, בכפוף לשעות הפעילות של המוזיאון.

מרסל דושאן: אמנות האפשר, 2020 | בימוי: מת'יו טיילור, ארה"ב, 90 דקות, אנגלית וצרפתית, תרגום לעברית
הקדמה: ענת דנון סיון, אוצרת המחלקה לרישום והדפס

אפשר לטעון שמרסל דושאן השפיע על עולם האמנות יותר מכל אמן אחר במאה ה־20. אביו של דושאן היה נוטריון וסבו – שבצילו גדל – היה אף הוא אמן. בעקבות שני אחיו הבוגרים (אמנים גם הם) התגלגל דושאן מעיר קטנה בנורמנדי עד לפריז, שם הלך שבי אחרי הפרקטיקות החדשות של פירוק המציאות שאפיינו את הקוביזם, שאך הומצא. מתחילת דרכו התאפיין דושאן יותר מכול בחשיבה פורצת גבולות וחדשנית במיוחד. הוא לא מצא את מקומו בין אמני זרמים מרכזיים וקבוצות שפעלו מסביבו – ולבסוף בחר לסלול לעצמו דרך ייחודית, בדמותו ולבדו. דושאן, שברבות הימים הכניס משתנה אל כותלי המוזיאון, שינה את השדה הפילוסופי של האמנות מן היסוד. אמנים חשובים, אוצרים והיסטוריונים מלווים את הסרט, בשילוב חומרי ארכיון מופלאים, ושוטחים בפנינו את תולדותיו של דושאן ואת המקוריות והמרדנות שהכניס אל עולם האמנות. סרט מרתק, המגולל את סיפורו של אמן פורץ דרך בכל הווייתו ומבהיר עד כמה שינה את פני התרבות.

סרטים נוספים בסינמה־מוזיאון:
7/6/24, 11:30 ויתקין את ויתקין, 2017 >
14/6/24, 11:30 סופי קאל: ללא כותרת, 2012 >
28/6/24, 11:30 טולוז־לוטרק: אמן חסר מנוח, 2019 >
5/7/24, 11:30 אנג'ליקה, 2019 >