אוספים

רישום והדפס

ברשות המחלקה לרישום והדפס אוסף של 25 אלף עבודות על נייר: מתוות, רישומים, הדפסים, ספרי אמן וספרים מאוירים של אמנים בני כל התקופות, בדגש מיוחד על אמנים מהמאות התשע-עשרה והעשרים. אוסף המחלקה צמח במקביל להתפתחותו של המוזיאון בזכות תרומותיהם של אספנים מכל העולם ורכישות בעיקר בתחום האמנות הישראלית, המיוצגת לדורותיה.

 

מרכיב חשוב וייחודי באוסף הוא מכלול של רישומים והדפסים מן האקספרסיוניזם הגרמני מראשית המאה העשרים. אוסף ד"ר קרל שווארץ, אוסף גריץ ואוסף הרמן שטרוק, שנתרמו למוזיאון בשנותיו המוקדמות, הביאו לתרומתו של אוסף חשוב נוסף – אוסף אברהם הורודיש מאמסטרדם, אספן ומו"ל של הדפסים מגרמניה משנות ה-20. ד"ר הורודיש בחר במוזיאון כמקום הראוי לשימור אוספו החשוב והנדיר, הכולל הדפסים מהדור הראשון ובעיקר מהדור השני של האקספרסיוניזם הגרמני, בהיותו מודע לאופיו של האוסף הקיים.

 

חטיבה חשובה באוסף כוללת 150 הדפסים של האמן הנורבגי הנודע אדוארד מונק. האוסף נתרם בשנת 1986 על ידי צ'ארלס ואוולין קרמר מניו יורק, שתרמו קודם לכן אוסף משמעותי של דיוקנאות עצמיים מן המאה החמש-עשרה ועד ימינו. בהיותו אחד האוספים הגדולים בעולם של הדפסי מונק, האוסף פורש מבחר מייצג של יצירתו הגרפית: תחריטים, הדפסי אבן וחיתוכי עץ בצבע – החל מהמוקדמים שבהם שנוצרו בברלין (1895-1894) ועד להדפסים משנות חייו האחרונות. האוסף מכיל את מרבית המוטיבים והדימויים החשובים ביצירת מונק, בגרסות ובטכניקות שונות.

 

מרכיב חשוב נוסף באוסף כולל 300 הדפסים וספרים של אמנים סוריאליסטים, שנתרמו אף הם על ידי צ'ארלס ואוולין קרמר (1990). אוסף זה מצביע על שיתוף הפעולה ההדוק בין הציירים, הסופרים והמשוררים שפעלו במסגרתו של הלך רוח זה.