דילוג לתוכן העמוד

תנועה ציבורית: אוסף לאומי

אוסף לאומי היא תערוכה מוזיאלית ראשונה מסוגה בארץ המבוססת על פרפורמנס מתמשך. התערוכה תנוע בחלליו השונים של המוזיאון, ותופעל על ידי אחד-עשר חברי תנועה ציבורית במשך שישה שבועות.

היחסים הטעונים בין מוסד המדינה למוסדות התרבות שלה הם נקודת המוצא לתערוכה, ולפיה המוזיאון הוא מרחב ציבורי המשמש כעין שדה אימונים לתרגול ולעיצוב נורמות של התנהגות אזרחית.
באוסף לאומי תנועה ציבורית בוחנת את תפקידו המכריע של המוזיאון בהגדרתה של זהות לאומית ותרבותית ואת התלות ההדוקה בין מוסד המוזיאון למוסד המדינה ומושג הלאום, ועומדת על כוחו של המוזיאון בתהליך היווצרותן של קהילה, חברה ומדינה.
מכוח האירוע ההיסטורי – טקס הכרזת העצמאות של מדינת ישראל שהתקיים במשכנו המקורי של מוזיאון תל אביב ב־1948 – שבמהלכו התקיימו אמנות ופוליטיקה כיחידה אחת, משיבה התערוכה אוסף לאומי את היכל העצמאות אל היכל האמנות.
בהקשר ההיסטורי והעכשווי הזה, מגלמת תנועה ציבורית בסדרת פעולות חדשות, מנגנונים פוליטיים ומדיניים המניעים את המוזיאון. השאיפה היא להדגיש שהמוזיאון הוא מרחב ציבורי, דהיינו מרחב שבו קונפליקטים יכולים לצוף ולהתקיים.
התערוכה אוסף לאומי מתקיימת תשע שנים לאחר פעולתה הראשונה של תנועה ציבורית: הנחת זר פרחים לבנים על מדרגות היכל העצמאות בשדרות רוטשילד 16. כמו יתר עבודותיה של תנועה ציבורית – המתייחסות ישירות אל המקום או המוסד שבתוכו הן פועלות - גם אוסף לאומי נוצרה עבור המוזיאון ובהשראתו, ויכולה להתקיים אך ורק בתוכו. התנועה מבקשת להפעיל את אוסף המוזיאון לא על בסיס ערכן החומרי של יצירות האמנות, אלא מתוקף היותן מכלול חזותי שבאמצעותו חברה מדינית ותרבותית מגדירה את עצמה.

תערוכת הפרפורמנס תופעל בקבוצות של עד 25 אנשים בגלריות שונות של המוזיאון, וגם בחללים הסגורים בדרך כלל לקהל. נקודת ההתכנסות תהיה בבניין הראשי של המוזיאון, ומשם יובילו חברי התנועה את הקבוצה בסדרה של פעולות – טקסים, נאומים קצרים, כוריאוגרפיות, ותהלוכות בחללי המוזיאון השונים.

במסגרת אוסף לאומי תנועה ציבורית מפעילה את תדרוך II – מפגש אחד־על־אחד, בין סוכן התנועה לנרשמים מראש, המתקיים בחלל נפרד וסמוי מן העין במוזיאון. תדרוך משמש את תנועה ציבורית כשיטה חדשה להעברת מידע, המממשת את רגע המעבר שבין מחקר לפעולה.

"תנועה ציבורית" היא גוף מחקר ופעולה שהקימו עומר קריגר ודנה יהלומי ב־2006, ויהלומי עומדת בראשו מאז 2011. חברי התנועה יוזמים ויוצרים פעולות במרחב הציבורי המפגישות בין אמנות לפוליטיקה ומערבות את הציבור. התנועה לומדת ומייצרת כוריאוגרפיות טקסיות (פומביות או סמויות) ובוחנת את האפשרויות הפוליטיות והאסתטיות הטמונות בקבוצת אנשים שפועלת יחד.

צוות תנועה ציבורית
ראש תנועה ציבורית: דנה יהלומי
שותפה לפיתוח רעיוני של אוסף לאומי: אלינה קטסוף
יועצת וממלאת מקום לראש: גלי ליבריידר
חברי תנועה ציבורית: משי אולינקי, מעין חֹרש, גלי ליבריידר, עדילי ליברמן, לורה קירשנבאום, משה שכטר אבשלום
חברים חדשים: נדב אילון, מור גור אריה, דניאל שופרא
סוכני תדרוך: הגר אופיר, ניר שאולוף
מדריכי היכל העצמאות: אוהד ובר, אורי סממה, ג׳וני רבס
מנהלת פרויקט: עדי נחמן   
מנהלת אימונים: כרמל בר 
מנהלת סטודיו: ליהי לוי
עוזרת תפעול תערוכה: גלית קריידן

צוות מורחב
הוועדה: עמית דרורי, טל יחס, סער סקלי, ג'קי שמש
עיצוב מרחב ואובייקטים: שמואל בן שלום
המנון תנועה ציבורית: ימי ויסלר
שותפה לפיתוח תדרוך: אלינה קטסוף
תחקיר תדרוך: הגר אופיר
טקסטים: דקלה קידר
צילום ותיעוד: כפיר בולוטין
תרגום תדרוך: מיכל שלו
מייסדי תנועה ציבורית: דנה יהלומי ועומר קריגר
מדריך קולי: יניב ברוך
אחראי כביסה: רמי הויברגר

תודה לארטפורט: ורדית גרוס ורננה נוימן, היכל העצמאות: חזי צביאל ואיציק דרור, עמותת הכוריאוגרפים: סיגלית גלפנד, איציק בוכבינדר, אנה חייטוב, עידית פלמון, סטודיו אורי סוכרי, ויוויאן אוסטרובסקי, אריאלה אזולאי, מיה אלרן, כרמית בוריאן, דפנה בן שאול, שולה וידריך, הילה ורדי, מעיין ישראלי, נגה כספי, עדנה מושנזון, גדי מיימון – ג'ק רובינזון, מיכל מיכאל, יעל מסר, חסן מסרי, עירד עומר, דימיטרי צ'חנסקי, ג'יימס קופלנד, עומר קריגר, נירית שלו כליפא, ליטל לוין, ארי טפרברג.

התערוכה התאפשרה הודות לנדיבותם של: קרן משפחת אוסטרובסקי, משרד התרבות והספורט, ידידי מוזיאון תל אביב לאמנות בישראל, ברברה טול וקרן משפחת אוולין טול, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, קרן פיליפ ומוריאל ברמן, אאוטסט, ארטפורט, אם־ג׳י־אס, ספורט טרידינג בע״מ

עוד תערוכות

עמוס גיתאי: כיפור, רקוויאם למלחמה
ג'ורג' סגל: עקידת יצחק 1973
איליה ואמיליה קבקוב: מחר נמריא
אלברטו ג'קומטי: שוב, מהתחלה